>
Projektni tim Instituta za oceanografiju i ribarstvo započeo je sa monitoringom plavog raka u sklopu projekta #BlueDiversity.
Istražuju se načini smanjenja negativnog utjecaja ove invazivne vrste na bioraznolikost u području ekološke mreže Natura 2000 – Delta rijeke Neretve.
Plavi je rak, slažu se stručnjaci, zaista opasan za Jadran kakav poznajemo.
Jedan od najrecentnijih primjera stiže nam s talijanske strane Jadrana gdje je plavi rak doslovno uništio uzgoj školjkaša i nanio velike financijske gubitke.
Posebno je uništen uzgoj vongola/kućica, a ono što zapanjuje je činjenica da je ovo industrija koja je donedavno vrijedila preko 100 milijuna eura.
Plavi rak svojim kliještima lako drobi čvrste ljušture svih školjkaša, a istraživanja pokazuju da posebno preferira vongole (R. decussatus) na svom jelovniku.
Vongole su oduvijek bile tradicionalna hrana u Hrvatskoj, no i mi smo ih dobrano uništili i to treba jasno reći. Većinu staništa vongola već smo sami uništili nasipavanjem obale, prije dolaska plavog raka i to je porazna činjenica protiv koje se treba boriti i na koju treba ukazivati jer do svijesti bezobzirnih pojedinaca ova činjenica teško dolazi, ako s njom u paketu ne stigne i masna novčana kazna.
Što se Italije tiče, zanimljiva je činjenica da je tamo uvezena filipinska vongola koja je također postala invazivna vrsta. I na kraju ispada da je jedna invazivna vrsta uništila drugu invazivnu vrstu, odnosno posao proizvođačima koji su na njoj zarađivali velike novce. Fina ironija, zar ne?
- Vlasnici uzgajališta sada traže rješenje u uvozu mlađi vongola iz Portugala. Međutim, prije toga potrebno je nekako ukloniti plavog raka ili osigurati uzgajališta zaštitom. Talijanska vlada već je izdvojila značajna sredstva za borbu protiv plavog raka, ali još nema vidljivih pomaka po tom pitanju - napisao je Pero Ugarković na Facebook stranici "Živi svijet Jadranskog mora".
D.G.
PROČITAJTE JOŠ:
© 2025 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev